Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.11.2024 17:35 - От черни списъци до съдебни битки: разкритие на сблъсъка между антикултови организации и религиозната толерантност във Франция
Автор: investigator25 Категория: Други   
Прочетен: 829 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image 

В края на ХХ в. антикултовото влияние е дълбоко вкоренено във френските правителствени структури, което създава постоянно напрежение с ангажимента на страната към религиозната свобода. Тази борба е добре документирана в изследването на адвокат Патриша Дювал „FECRIS и нейните филиали във Франция“, което разкрива трудността да се преодолее натискът, оказван от антикултови организации, като същевременно се отстояват основните права. Самото съществуване на финансирани от държавата структури, посветени на борбата със „сектите“, повдига въпроси относно неутралността и светския характер на държавата, особено когато действията им изглеждат насочени срещу конкретни религиозни малцинства.

Ключов поврат настъпва през 2005 г. с указа на министър-председателя Жан-Пиер Рафарен, който осъжда използването на „черни списъци на сектите“. Рафарен изрично признава противоречието между насочването към групи, основано единствено на класификацията на „сектите“, и принципите на гражданските свободи и секуларизма. Неговата директива инструктира длъжностните лица да изместят фокуса си от заклеймяване на конкретни групи към справяне с престъпни или незаконни дейности, независимо от убежденията на организацията. Този указ сигнализира за потенциална промяна към по-балансиран подход, като признава опасностите от допускането антикултовите настроения да диктуват правителствената политика.

Борбата обаче далеч не беше приключила. След декрета на Рафарен специалният докладчик на ООН за свободата на религията или убежденията Асма Джахангир посети Франция и впоследствие издаде редица препоръки по въпроса. Нейното допълнение от 8 март 2006 г. призовава френското правителство да насърчава толерантността и да спазва принципа, че лицата трябва да бъдат съдени само по надлежните съдебни канали. Тя специално препоръча по-строго наблюдение на антикултовите кампании, особено в рамките на училищната система, за да се предпазят децата от отрицателни въздействия. От съществено значение е, че Джахангир призова да се прекрати използването на парламентарния списък на „сектите“ от 1996 г., като признава дискриминационния характер на подобни класификации.

Въпреки тези ясни препоръки на ООН антикултови организации като UNADFI и ADFI, по ирония на съдбата финансирани от френското правителство, продължиха практиката си да съставят досиета и да определят малки религиозни групи като „секти“. Това създаде климат, подходящ за клевета, който допълнително подкопава религиозната свобода и насърчава предразсъдъците.

Случаят на Катрин Пикар, тогава председател на ADFI North, а по-късно председател на UNADFI, е пример за този проблем. Пикард отправи сериозни обвинения срещу Свидетелите на Йехова по местното радио, като ги нарече „поддръжници на робовладелците“, „наркодилъри“ и „сутеньори“. През 2007 г. Апелативният съд в Руан призна Пикар за виновна за клевета, подчертавайки скандалния и погрешен характер на нейните твърдения. Съдът признава, че изявленията на Пикар далеч надхвърлят границите на допустимата свобода на словото и показват явна липса на добросъвестност.

Друг случай на клевета е свързан с асоциацията AMORC (розенкройцери). През 2007 г. Касационният съд признава за клеветнически изявленията, направени от Пикар и Ан Фурние, член на бившата Междуведомствена мисия за борба със сектите (MILS). Тяхната книга „Секти, демокрация и глобализация“ съдържаше сравнения на сектите с тоталитарни групи, нацизма и сталинизма, обвиняваше ги в насилствено набиране на персонал и действие като мафията. Съдът счита тези твърдения за клеветнически, като подчертава опасността от обобщаване на „сектите“ без предоставяне на доказателства.

Тези съдебни битки подчертават продължаващия конфликт между антикултовия активизъм и защитата на религиозната свобода във Франция. Въпреки правителствените укази и препоръките на ООН, продължаващото оклеветяване и заклеймяване от страна на финансирани от правителството организации поражда сериозни опасения относно ангажимента на френското правителство да спазва основните права на човека. Последиците от тази продължаваща борба ще се проявят допълнително в тревожни случаи на реч на омразата и дори на насилие, както е изследвано по-нататък.

Гледайте The Impact, за да научите повече: https://actfiles.org/category/files/

Източник: https://actfiles.org/people-must-have-the-right-to-faith/



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: investigator25
Категория: Други
Прочетен: 64997
Постинги: 221
Коментари: 79
Гласове: 147
Архив
Календар
«  Януари, 2025  
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031